Grüvn 2 x LAZR-16HD Full Foam Advanced Pickelball Set - Red Blend
Net cost: Please reach out to your account manager for pricing.
This pickleball paddle set includes 2 LAZR-16HD Full Foam (hybrid shape) pickleball paddles that have a dual-density full foam core. It is a high-performance paddle with a Kevlar-carbon fiber blend surface and a 16mm core. A great balance of stability, feel, controllable power, pop, and spin. It is USAP PBCoR 0.43 Certified for tournament play. DuPont™ and Kevlar® are trademarks or registered trademarks of affiliates of DuPont de Nemours, Inc. This paddle falls in that sweet spot of All-Court leaning power and low-tier power. The dual-density foam core provides a comfortable foamy feel compared to some other hollower feeling paddles, along with great stability. The core combined with the Kevlar-carbon fiber surface provides a solid amount of power and pop and great spin, ideal for players of any level. Our custom hybrid shape is often mentioned as being the perfect shape for players who prefer hybrid paddles. With a length of 16.2” and width of 7.8” and no taper, the shape provides a perfect mix of the control of wide body paddles and the power of elongated paddles. The 5.5” handle length allows for powerful two-handed backhands, and the rounded top of the paddle face gives players an aerodynamic feel.
Model:
SSHD740REDBLU
Additional information
Weight 1.5 kg
Dimensions 1.2 × 7.8 × 16.2 cm
Brand
Gruvn
Add To List
Additional Information
MSRP:
439
Model:
SSHD740REDBLU
Brand:
Grüvn
UPC Code:
SSHD740REDBLU Categories All, Outdoor Living, Sports & Recreational Tags: New, Proudly Canadian
Length in inches:
1.2
Width in inches:
7.8
Height in inches:
16.2
Weight in LB:
1.5
Warranty:
6 Month Limited
MSRP:
439
Grüvn
UPC Code:
Length in inches:
1.2
Width in inches:
7.8
Height in inches:
16.2
Weight in LB:
1.5
Warranty:
6 Month Limited
NLI Part number:
PN51503
Product Specification
• Paddle Length: 16.2”/ 411.5mm
• Face Width: 7.8”/ 198.1mm
• Handle Length: ~ 5.5”/ 14cm
• Grip Size Circumference: ~ 4.125”/10.5cm
• Grip: Flat Grip (a perforated cushion replacement grip is also included)
• Weight: Average weight of 7.9 oz (+ or – 0.25 oz)/0.5 lbs/227g
• Paddle Shape: Hybrid
• Core Thickness: 16mm/0.63”
• Core Material: Dual-Density Full Foam (EPP + EVA)
• Core Thickness: 16mm/0.63”