Grüvn Gripper-16V Pickleball Starter Set - Aqua White
Net cost: Please reach out to your account manager for pricing.
This Grüvn Pickleball Starter Set includes 2 GRIPPER-16V Pickleball Paddles, 2 paddle covers, 2 indoor balls and 2 outdoor balls. The GRIPPER-16V Spiral Aqua White is a high-quality mid-weight graphite pickleball paddle that is approved by USA Pickleball (USAPA) for tournament play. It has a traditional widebody paddle shape with a 4.75” long handle and a large surface area and has multiple eye-catching designs to choose from. This paddle has the ideal blend of power, outstanding touch and ball control. It has terrific balance and a perfectly proportioned hitting area with a large sweet spot, giving you better chances of hitting winning shots and controlling the ball, playing spin, dinks, and harder smash shots. The GRIPPER-16V has a 16mm thick polypropylene honeycomb core designed to evenly react to the force of impact and provide precision control, while also absorbing vibration and noise.
Model:
SSG220-SPIAQUWHI2
Additional information
Weight 1.2 kg
Dimensions 1.2 × 8.1 × 15.5 cm
Brand
Gruvn
Add To List
Additional Information
MSRP:
250
Model:
SSG220-SPIAQUWHI2
Brand:
Grüvn
UPC Code:
SSG220-SPIAQUWHI2 Categories All, Outdoor Living, Sports & Recreational Tags: New, Proudly Canadian
Length in inches:
1.2
Width in inches:
8.1
Height in inches:
15.5
Weight in LB:
1.2
Warranty:
1 Year Limited
MSRP:
250
Grüvn
UPC Code:
Length in inches:
Width in inches:
8.1
Height in inches:
15.5
Weight in LB:
Warranty:
1 Year Limited
NLI Part number:
PN44638
Product Specification
• Paddle Length: 15.5”/393mm
• Face Width: 8.07”/205mm
• Handle Length: 4.75”/12.1cm
• Grip Size Circumference: 4.375”/11.1cm
• Grip: 3D Cushion Grip (White Underneath)
• Weight: ~7.75 ounces/0.48lbs/220g
• Face/Paddle Surface: Graphite/Carbon Fiber
• Paddle Shape: Wide Body
• Surface Finish: Textured UV Sandpaper Oil Coating
• Core: Polypropylene Honeycomb
• Core Thickness: 16mm/0.63”
• Honeycomb Cell Size: 8mm/0.3″